Jak vytěžit ze suplementace zinku maximum?
Zinek je základním a jedním z nejdůležitějších minerálů v lidském těle. Podílí se na 200 biochemických reakcí, včetně funkce imunitního systému nebo reprodukčního orgánů. Zinek je jedním z minerálů, který bývá v lidském těle deficitní a je důležité soustředit se na jeho pravidelné doplnění, ať už ze stravy nebo pomocí suplmentů. Jak poznáte, že se nedostatek zinku může týkat i vás a na co si dát pozor při jeho suplementaci?
Když zinek chybí…
Jestli patříte k těm šťastlivcům, co mají zinku dostatek zjistíte nejspolehlivěji z krevních testů. Než ale poběžíte k doktorovi pro žádanku zamyslete se, jestli vás trápí následující symptomy. Ty totiž zpravidla sníženou hladinu zinku v těle doprovázejí. Patří sem:
- zvýšená tvorba akné a ekzémů
- zhoršené hojení kožních ran
- nepravidelná menstruace a neplodnost
- řídnutí vlasů
- snížená výkonnost a nedostatek energie
- dysbalance mezi hladinou estrogenu a testosteronu, která se nejčastěji projevuje přibýváním na váze
- snížena imunita projevující se častým nachlazením a sezónními virovými onemocněními
- špatná cirkulace krve
Než sáhnete po suplementech
Zinek se přirozeně vyskytuje v potravinách, které má běžně každý z nás v jídelníčku. Nejvíce ho obsahují ústřice, které mají neuvěřitelných 78,6 mg na 100 g, což představuje 524 % DDD. Ty ale u nás jen tak neseženete. Z lokálních potravin bohatých na zinek stojí určitě za zmínku hovězí a jehněčí maso, zvěřina, houby, dýňová semínka, kešu, fazole a kakao. Jak velké množství budou jednotlivé suroviny obsahovat přímo souvisí s jejich kvalitou. Takový steak od farmáře z kravičky, která se pase celý rok venku na trávě, bude přeci jen bohatší na zdraví prospěšné látky než steak koupený v plastu v supermarketu…A hlavně - přírodní zdroje zinku, zejména ty živočišného původu, se v těle nejlépe vstřebávají.
Efektivní suplementace zinku
A teď se konečně dostáváme k tomu, jak zinek efektivně suplementovat. Abyste mohli těžit z jeho pozitivních účinků, pohlídejte si těchto 5 bodů:
- Vybírejte zinek v chelátové formě, která je pro tělo vysoce využitelná. Pokud výrobce použije chelátovou formu, musí tato informace být uvedena na etiketě.
- Nezapomínejte také na měď. Ta v těle ovlivňuje funkci imunitního a kardiovaskulárního systému, tvorbu červených krvinek i funkci neuronů, a právě při dlouhodobém užívání zinku se její hladina v těle snižuje (zdroj, zdroj). Kvalitní doplňky stravy s obsahem zinku s tím zpravidla počítají a m2ď v nich je již obsažená.
- Zkontrolujte si, jestli doplňky, které užíváte, náhodou už zinek neobsahují. Doporučená denní dávka zinku u dospělých je 15 mg, kdy zvýšenou potřebu budete mít zejména v období virových onemocnění. Pokud si nejste jisti dávkováním nebo zda je pro vás vhodné zařadit zinek do svého arzenálu, neváhejte se na nás obrátit.
- Zinek nedoporučuji užívat nalačno nebo těsně před spaním. Pokud patříte k jedincům s oslabeným trávením, mohlo by se vám udělalo nevolno. Užíváním těsně před spaním se narušuje kvalita spánku a cirkadiánní rytmus. Nejvhodnější je tedy zinek zařadit mezi hlavními jídly nebo maximálně 90 minut před tím, než půjdete spát.
- Pozor na fytáty neboli antinutrienty. Ty snižují vstřebatelnost zinku a paradoxně se nachází zejména v jeho rostlinných zdrojích - luštěninách, obilovinách, semenech a ořechách. Na nedostatek zinku by si tak měli dát pozor hlavně vegani a vegetariáni. Ale i v tomto případě to příroda vymyslela fikaně a obsah antinutrientů snadno snížíte fermentací, klíčením nebo namáčením.
Autor: Ing. Martina Bartošová